Z książki skorzystają osoby, które:
:: zajmują się zawodowo wspieraniem innych, szczególnie w obszarze pracy z różnego rodzaju zranieniami psychicznymi;
:: są zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy na temat na temat rodzajów traumy i sposobu leczenia złożonego PTSD;
:: pragną pogłębić swoje umiejętności w zakresie IFS;
:: interesują się perspektywą neurobiologiczną i psychofarmakoterapią;
:: chcą lepiej zrozumieć procesy zachodzące w ludzkiej psychice pod wpływem trudnych i bolesnych doświadczeń.
Frank Anderson opracował kompleksowy przewodnik do pracy z traumą relacyjną i złożonym PTSD. Autor, opierając się na założeniach IFS i wnioskach płynących z neuronauki, szczegółowo omawia przebieg procesu terapeutycznego, który ma na celu stworzenie wewnętrznej relacji osoby dotkniętej traumą z własnym JA, dzięki czemu może zajść proces zdrowienia. Zadaniem terapeuty jest wspieranie klientki w dotarciu do miejsca, w którym pojawi się w niej ciekawość, współczucie oraz akceptacja. By to zadanie stało się łatwiejsze, Anderson rekomenduje wszystkim, którzy zajmują się prowadzeniem terapii, podróż w głąb siebie, co pozwala rozpoznać własne mechanizmy ochronne oraz zranienia, i zaopiekować się nimi. Poświęca również sporo miejsca na omówienie zagadnień związanych ze wstydem, dysocjacją oraz farmakoterapią. Sięga po przykłady z własnej praktyki klinicznej, a także odwołuje się do historii własnej pracy z traumą.
Frank Anderson – psychiatra, psychoterapeuta, trener i konsultant programowy w Instytucie IFS, doradca w International Association of Trauma Professionals (IATP). Prowadzi własny gabinet terapeutyczny oraz konsultacje i szkolenia na temat pracy z traumą, łącząc IFS z najnowszą wiedzą z zakresu neurobiologii. Więcej: www.FrankAndersonMD.com.
Przeczytaj recenzje.
Przeczytaj spis treści.
Przeczytaj fragmenty.
Uwaga!
Do zamieszczonego na str. 114 wykresu ilustrującego reakcję unikania wkradł się błąd merytoryczny. Nieprawidłowo została przetłumaczona sekcja opisująca to, co się dzieje w ciele migdałowatym. Prawidłowa wersja to:
Bardzo przepraszamy za pomyłkę!
Zainteresowanych szczegółami na temat budowy i roli ciała migdałowatego zapraszamy tu: www.neuroscientificallychallenged.com/posts/know-your-brain-amygdala