Przewodnik po terapii IFS dla par

Dla kogo?

Dla osób, które:

 • zajmują się zawodowo terapią par i zamierzają uzupełniać oraz pogłębiać swój warsztat pracy
 • są zainteresowane poszerzaniem wiedzy na temat IFS i wpływu neurobiologii na ludzkie życie
 • prowadzą mediacje
 • wspierają innych w procesach naprawczych
 • zastanawiają się nad podjęciem pracy terapeutycznej i chcą wybrać odpowiednie dla siebie podejście

 

a także tych, które chcą:

 • poznać, opartą na IFS, metodę IFIO, która pomaga budować i uzdrawiać bliskie relacje
 • dowiedzieć się, na czym polega odważna komunikacja
 • lepiej rozumieć siebie, partnerkę/partnera oraz panującą w związku dynamikę
 • poprawić jakość relacji z partnerką/partnerem, a także zmienić sposób przeprowadzania trudnych rozmów
 • nauczyć się prowadzenia procesu naprawczego
 • przyjrzeć się – z perspektywy IFIO – kwestii wybaczania

 

O czym?

Bliskość od Środka (IFIO) to nowatorska metoda terapii dla par, wykorzystująca założenia IFS. Jej celem jest uświadomienie osobom pozostającym ze sobą w związku partnerskim, że każda z nich stanowi odrębną istotę z własnym systemem części, a różnice, jakie między nimi występują, nie stanowią zagrożenia. Dzięki połączeniu techniki polegającej na śledzeniu sekwencji interakcji pary z indywidualnymi wewnętrznymi procesami mającymi na celu samopoznanie, zaprzyjaźnienie się z własnymi częściami i uzdrawianie ich – możliwe się staje zbudowanie bliskiej relacji w związku partnerskim.

Istotą terapii IFIO jest przeprowadzenie procesu naprawczego, którego założenia oraz przebieg zostały szczegółowo opisane przez autorki. W książce znajdują się również transkrypcje sesji; liczne wskazówki – zarówno dla osób prowadzących terapię, jak i tych, które z niej korzystają; a także propozycje ćwiczeń. To wszystko sprawia, że ta publikacja staje się prawdziwym przewodnikiem po metodzie IFIO, z którego mogą skorzystać zarówno ci, którzy specjalizują się w terapii par, jak i ci, którzy pragną wnieść nową jakość do swojego związku.

 

Zalety książki:

 • szczegółowy opis przebiegu procesu IFIO
 • transkrypcje przykładowych sesji
 • wskazówki dla terapeutek i terapeutów
 • wskazówki dla klientek i klientów
 • propozycje ćwiczeń
 • przystępny język

 

O autorkach:

Toni Herbine-Blank jest absolwentką studiów pielęgniarskich i dyplomowaną pielęgniarką (specjalizacja: psychiatria). Od wielu lat współpracuje z Instytutem IFS, ucząc podejścia psychoterapeutycznego opracowanego przez dra R. Schwartza. Zainspirowana jego metodą stworzyła program szkoleniowy poświęcony pracy terapeutycznej z parami – Intimacy from the Inside Out [Bliskość od Środka]. Prowadzi różnego rodzaju warsztaty oraz kursy dla terapeutek i terapeutów, które odbywają na całym świecie. Jest współautorką książki pt. Intimacy from the Inside Out: Courage and Compassion in Couple Therapy [Bliskość od Środka: odwaga i współczucie w terapii par]. Mieszka wraz z rodziną w Durango w stanie Colorado. Więcej: www.toniherbineblank.com.

Dr Martha Sweezy pracuje w Harvard Medical School, a także – jako superwizorka i doradczyni programowa ds. szkoleń w zakresie dialektycznej terapii behawioralnej (DBT) ­– w Cambridge Health Alliance, gdzie przed laty pełniła funkcję dyrektorki. Jest redaktorką i współautorką kilku książek: Przewodnik po terapii IFS, Intimacy from the Inside Out: Courage and Compassion in Couple Therapy [Intymność od Środka: odwaga i współczucie w terapii par], Innovations and Elaborations in Internal Family Systems Therapy [System Wewnętrznej Rodziny – szczegółowe omówienie i innowacje] oraz Internal Family Systems Therapy: New Dimensions [System Wewnętrznej Ro­dziny – nowe wymiary]. Jej artykuły na temat IFS można znaleźć w Journal of Psychotherapy Integration oraz w American Journal of Psychotherapy. Prowadzi konsultacje psychologiczne i praktykę terapeutyczną w Northampton w stanie Massachusetts. Więcej: www.marthasweezy.com.

 

Toni Herbine-Blank, Martha Sweezy
42
Przewodnik po terapii IFS dla par
Bliskość od Środka – uzdrawianie relacji partnerskich z IFIO
Internal Family Systems. Couple Therapy Skills Manual. Healing Relationships with Intimacy from the Inside Out
2021
Ajka Duda, Agnieszka Pietlicka
Miejsce Ludzi
2022
978-83-961870-5-5
195
A5