Marshall Rosenberg

Dr Marshall B. Rosenberg (1934-2015), amerykański psycholog i twórca Porozumienia bez Przemocy (PbP, NVC od ang. Nonviolent communication)

Po okresie kariery w świecie akademickim, Rosenberg zaangażował się w budowanie społeczeństw opartych na empatii i uwzględnianiu potrzeb, a także w wspieranie dialogu między pojedynczymi ludźmi.

Dr Rosenberg, nazywany przez entuzjastów Porozumienia po prostu Marshall, pracował w różnych środowiskach na całym świecie w 60 krajach, np. jako mediator w rejonach objętych konfliktami zbrojnymi, jako trener w instytucjach oświaty wszelakiego rodzaju i szczebla, jako mentor dla rodziców. Działał również w środowisku biznesowym, opieki medycznej, prawniczym i w więziennictwie, jak i dla przedstawicieli różnych ruchów politycznych.

Napisały (cały tekst umieszczony na tej stronie): Aleksandra Bagińska, Magdalena Sendor, Joanna Berendt, Agnieszka Pietlicka

Marshall Rosenberg urodził się w 1934 r. w Ohio, USA. Doświadczenia z dzieciństwa miały silny wpływ na jego zainteresowania, wybór studiów i powstanie Porozumienia. Jako dziecko, nastolatek, był kilkakrotnie pobity ze względu na żydowskie nazwisko, obserwował też w okolicy, w której mieszkał – przedmieścia Detroit, zamieszki, w większości na tle rasowym. Opowiada, że przejmujący był nie tyle, na na pewno nie tylko fakt bycia pobitym, ile uśmiech na twarzach przyglądających się. Marshall podkreśla, że niesamowicie istotne było, że w tym samym czasie, jednocześnie, widział brata matki opiekującego się sparaliżowaną babcią chłopca. Jak twierdzi – wuj zawsze miał uśmiech na twarzy. Rosenberg już wtedy zaczął sobie zadawać pytanie o przyczyny przemocy i o możliwości zmniejszenia jej. Jak to jest, że jedni wybierają przemoc a inni łagodność, współczucie? W nadziei na znalezienie odpowiedzi wybrał studia psychologiczne, a w 1961 roku otrzymał tytuł doktora psychologii klinicznej na Uniwersytecie w Wisconsin-Madison. Czy znalazł tam odpowiedzi… to już trochę inna historia.

W latach 60 powstała pozarządowa organizacja, Center for Nonviolent communication (www.cnvc.org), która zrzesza certyfikowanych trenerów Porozumienia i do dziś szerzy naukę Marshalla. Dziś można mówić o ruchu światowym. Porozumienie jest obecne na wszystkich kontynentach, w ponad 100 krajach, przypuszczalnie we wszystkich krajach Europy. Książka Rosenberga Nonviolent Communication, a language of life przetłumaczona została na kilkadziesiąt języków. Według statystyk CNVC obecnie rocznie ponad pół miliona ludzi na całym świecie bierze udział w warsztatach PbP.

Marshall Rosenberg jest autorem 14 publikacji dotyczących PbP, otrzymał również wiele nagród doceniających jego pracę na rzecz rozwiązywania konfliktów i szerzenia pokoju, między innymi:

2000 Nagroda Roku nadana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Słuchania (International Listening Association)

2002 Nagroda Uznania Angielskiej Księżnej Anny i Szefa Policji Sprawiedliwości Naprawczej (Princess Anne of England and Chief of Police Restorative Justice Appreciation Award)

2004: Religious Science International Golden Works Award

2004: International Peace Prayer Day Man of Peace Award by the Healthy, Happy Holy (3HO) Organization

2005: Light of God Expressing in Society Award from the Association of Unity Churches

2006: Bridge of Peace Nonviolence Award from the Global Village Foundation

2014: Champion of Forgiveness Award from the Worldwide Forgiveness Alliance

W Polsce Porozumienie bez Przemocy z roku na rok obejmuje coraz szersze rzesze ludzi. W róznych miastach kraju istnieją placówki oświatowe (żłobki, przedszkola, szkoły) inspirowane wartościami PbP, gdzie kontakt i wzajemne poszanowanie są fundamentami budowania relacji zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Zimą i latem odbywaja sie obozy dla rodzin z dziećmi, którym zależy, by idee Rosenberga wplatać do codzienności rodzinnej (na niektóre lista oczekujących to 20-30 osob!). Co roku ukazują się i niejednokrotnie są rozchwytywane nowe pozycje książkowe na ten temat.

Powstała też audycja radio Empatia na falii. Tworzy sie ruch tzw. kręgów naprawczych (restorative justice) wywodzący sie z Porozumienia, ludzie szukający mediacji coraz cześciej proszą o mediacje wg Porozumienia bez Przemocy, w przedsiębiorstwach pojawia się chęć zbliżenia się do organizacji dbającej o potrzeby. Odbywa się wiele imprez, warsztatów promujących PbB w całej Polsce.

Marzenia i wizje osób zajmujących się PbP sięgają daleko. Chcą by pokój i dialog obecne były w różnych sferach życia społecznego i prywatnego. Snują plany by powstał portal wiadomości oparty na PBP, gazeta program telewizyjny i film fabularny. Z całego serca kibicujemy tym działaniom i wierzymy, iż z czasem odnajdą swoje realne odzwierciedlenie w otaczającym świecie.

Marshall zmarł, w wieku 80 lat, 7 lutego 2015 r. Wyrazem tego, jak PbP buduje wspólnotę i więzi jest to, co wydarzyło się po jego śmierci: zarząd CNVC zorganizował możliwość spotkania praktykom na platformie telekonferencyjnej, aby mogli wspólnie wspominać twórcę Porozumienia, podziękować za naukę, którą otrzymali, gdyż nierzadko zmieniała ona kierunek życia, wnosiła do niego sens i odwagę.

Wstępnie spotkanie planowano na 16 godzin. Trwało ono jednak 155 godzin, czyli cały tydzień, gdyż taka wiele osób z całego świata chciało podzielić się tym, jak wielki wpływ na ich życie miała nauka Marshalla. W czasie spotkania wypowiadały się osoby, które go spotkały, a także które jedynie przeczytały jego książkę kilka miesięcy temu (na przykład 25-latek z Brazylii) i to wpłynęło na to, jak chce podchodzić do swojego życia i swoich bliskich. Ludzie mówili po angielsku, ale także w swoich językach, śpiewali, grali na instrumentach. W swojej autentyczności pokazywali co życie Marshalla wniosło do nich i co oni sami, chcą kontynuować.

Marshall Rosenberg z uszami renifera mówiący Energii dawania, z serca, energii św. Mikołaja: Hej, szczęściarzu, możesz przyczynić się do mojego dobrostanu [Hohoho, you lucky person, you can contribute to my well being], IIT 2008, Albuquerque, USA; zdjęcie z prywatnych zbiorów Agnieszki Pietlickiej

Drogi Czytelniku,

oddaję do Twojej dyspozycji biografię Marshalla mojego autorstwa:

Pobierz biografię Marshalla

To jest tzw. free download, czyli czytaj, ucz się, ciesz się nieodpłatnie.

Jednocześnie ucieszę się, jeśli będziesz miał ochotę przyczynić się do powstawania kolejnych pozycji i wpłacisz darowiznę na konto Fundacji Miejsce Ludzi, która wspiera wydawanie niszowych książek z Porozumienia bez Przemocy. Być może wydaje ci się, że 50 groszy to nic i nie warto nawet otwierać programu do dokonania przelewu. Mamy inne zdanie: jeśli 100 osób miesięcznie wpłaci 50 groszy, to naprawdę zbierze się na kolejną książkę!

Nr konta: 22 1050 1520 1000 0090 8034 3867; KRS: 0000723045; w tytule napisz: cele statutowe

Dziękuję

Agnieszka Pietlicka