Z książki skorzystają osoby, które:
:: chcą zapoznać się z rozróżnieniami NVC lub pogłębić swoją wiedzę na ich temat,
:: są zainteresowane rozwijaniem samoświadomości,
:: dzielą się (zawodowo lub prywatnie) ideą Marshalla Rosenberga z innymi,
:: pragną lepiej zintegrować Porozumieniową postawę,
:: zamierzają poszerzyć swoją znajomość narzędzi NVC.
Bez kluczenia to pierwszy tom z serii książek poświęconych jednemu z ważniejszych narzędzi NVC. Znajomość rozróżnień i świadomość tego, na której ścieżce właśnie się znajdujemy, przybliża nas do tworzenia świata opartego na prawdzie, odwadze i miłości. Autorka omawia szczegółowo trzynaście rozróżnień, wskazuje sposoby na integrację oraz ostrzega przed możliwymi pomyłkami. Odwołuje się do licznych przykładów i doświadczeń z praktyki trenerskiej, z pracy w gabinecie oraz z życia osobistego. Z książki skorzystać mogą zarówno osoby, które znają już idee Rosenberga i chcą je w sobie umocnić, jak i te, które je dla siebie dopiero odkrywają.
Agnieszka Pietlicka popularyzuje dwie koncepcje przyczyniające się do świadomego życia: Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication, NVC) Marshalla Rosenberga oraz System Wewnętrznej Rodziny (Internal Family Systems, IFS) Richarda Schwartza. W swojej pracy korzysta również z założeń i technik wywodzących się z Focusingu (Eugene Gendlin) oraz Pracy (The Work, Byron Katie). Prowadzi warsztaty oraz sesje indywidualne, wykłada, pisze. Jest członkinią stowarzyszenia Certyfikowani Trenerzy NVC i współzałożycielką – z Katarzyną Dworaczyk – fundacji Miejsce Ludzi oraz spółki z o.o. DU (od Dialogue Unlimited). Ponadto prowadzi wydawnictwo Miejsce Ludzi (kiedyś Porozumiewajmy się) specjalizujące się w publikacjach na temat NVC i IFS.
Fascynują ją przekonania i przysięgi oraz odnajdywanie sposobów na transformowanie tych, które nie służą i wzmacnianie tych, które niosą, a także metodyka i dydaktyka. Rozróżnienia uznaje za jedno z podstawowych narzędzi dydaktycznych NVC. Uwielbia szukanie kreatywnych ścieżek wspierających szerzenie i integrowanie nowej wiedzy w formie prezentacji, ćwiczeń, obrazów oraz przykładów łączących głębię z lekkością
Miała szczęście pracować w kilku krajach, z bardzo różnymi grupami zawodowymi – z ludźmi o odmiennych przyzwyczajeniach dotyczących nauki i zaglądania w głąb samego siebie: z kucharzami, pedagożkami, oficerami, robotnikami fabryk, z menedżerkami. Wiedzą i doświadczeniem od wielu lat dzieli się z innymi w czterech językach: po polsku, niemiecku, angielsku i francusku.
Mieszka i kocha z rodziną, dwoma kotami i jaszczurem w Poznaniu: uprawia ogród na Junikowie, pasjami biesiaduje na Jeżycach.
Przeczytaj recenzje.
Przeczytaj spis treści.
Dodatkowe załączniki do pobrania:
- Porozumienie bez Przemocy – piętra i fundament
- „Od teraz”
- „Język żyrafy nie jest tak naprawdę językiem”
- „Czasówki” – przykłady
- Militaryzmy w języku
- Sformułowania „okna”
- Karty pracy z ćwiczenia „Kanalia”
- Bio-logika emocjonalna
- Lista potrzeb w trzech językach
- Zubial – opowieść dla dzieci (i nie tylko)
- Proces „6 Z”
- „Matriks: ścieżki do wolności” w tłumaczeniu Łukasza Bielińskiego